ÖNISMERET • SZORONGÁS • ÉRETTSÉGI

Érettségi előtt
nem csak tanulni nehéz

Minden nap szorongok. Ezért egész nap
csinálok valamit. Bármit, csak ne kelljen
ott lenni a saját fejemben.”

– egy kliensem

Ismerős?

Az érettségi időszaka pont ilyen. Amikor megállsz egy percre,
megszólalnak a hangok. „Lusta vagy.” „El fogsz bukni.”
„A többiek már rég többet tanultak.” És ezért inkább nem állsz meg.
Pörögsz, csinálsz, tanulsz, görgetsz. Csak ne kelljen meghallani őket.

De ez a csapda: amikor nem csinálsz semmit, akkor is szenvedsz.
A szorongás nem megy el attól, hogy eltereled.

Arról beszélgettünk, hogy mit lehet kezdeni ezekkel a kritikus hangokkal. És két irány van. Az egyik, hogy a terhelésből veszel le. A másik, hogy megtanulod gyógyítani azt a részedet, aki fáj.

Ez a 7 pont erről a két irányról szól. Nem ígér varázspálcát.
De ad kapaszkodót, hogy közben te is megmaradj.

Kitekintő lány, aki rendezi a gondolatait

Tartalomjegyzék

Két irány, ami segíthet

Terhelésből lejjebb venni

Az idegrendszeredet megnyugtatni, hogy újra tudj gondolkodni.

Gyógyítani azt a részedet, aki fél

A belső kritikus hangok és a régi sebek mögött lévő részedet gyógyítani szeretettel.

Nem az a baj, hogy izgulsz. Az a baj, ha azt hiszed, nem szabadna.

A szorongás az érettségi előtt nem hiba a rendszerben.
Hanem a rendszer része. Az agyad érzékeli: tét van.
És vészjelzést ad.

A gond ott kezdődik, amikor rájön még egy réteg:
„Nem szabadna izgulnom. Mi baj van velem, hogy ezt érzem?”
Na, ez már a szorongástól való szorongás.
És ez a dupla teher bénít le igazán.

Miért működik, ha elfogadod? Mert amit elnyomsz, az felerősödik.
Amit megnevezel, az kezelhetővé válik.

Konkrét lépés: Amikor legközelebb rád tör, mondd ki magadban:
„Oké, most szorongok. Ez van. És ez rendben van.”
Nem kell szeretned. Csak ne harcolj ellene. A harctól fáradsz el,
nem a szorongástól.

Busúló lány, aki kissé elveszett és zavarodott

Az érettségi fontos. De te fontosabb vagy.

Amikor megállsz, megszólal a belső kritikus, de miért nem elég elnyomni?

Ez az, amiről a kliensem beszélt. Azt mondta:

„Egész nap csinálok valamit. Bármit.
Mert abban a pillanatban, ahogy leülök,
elkezdek szorongani.”

A csendben nem béke van. Hanem egy hangzavar.

„Minek pihensz, amikor tanulhatnál?”

„Úgysem fog sikerülni, nézd meg a többieket.”

„Lusta vagy, mindig is az voltál.”

És ezért nem állsz meg. Pörögsz, tanulsz, görgetsz, takarítasz.
Csak ne kelljen meghallani. De ez a csapda: amikor nem csinálsz
semmit, akkor is szenvedsz. A szorongás nem megy el attól,
hogy eltereled.

elvezsett lány, aki a gondolataiba gabalyodott

Miért csinálja ezt az agyad?

A kritikus hang nem a főellenséged. Ő egy nagyon rossz,
nagyon ijedt testőr. Azt hiszi, ha eléggé ostoroz, ha eléggé
félhetsz a kudarctól, akkor majd jobban teljesítesz.
Meg akar védeni a szégyentől. Egy torz logikával,
de a szándék a védelem.

A baj ott van, hogy két dolgot rontunk el vele:

Hiszünk neki.

Elhisszük, hogy tényleg lusták vagyunk. Pedig lehet, hogy csak kimerültek. Elhisszük, hogy el fogunk bukni. Pedig ez csak egy gondolat, nem jóslat.

Harcolunk vele.

„Kussolj már el!” Csakhogy amit elnyomsz, az felerősödik. Minél jobban akarod, hogy csend legyen, annál hangosabban fog kiabálni.

Mit csinálj helyette: A 3 lépéses technika

Vedd észre és nevezd meg:

„Oké, most megszólalt a belső kritikus.” Ne „én vagyok lusta”, hanem „a kritikus részem azt mondja, lusta vagyok”. Már ez a kis távolság is segít.

Ne vitatkozz, kérdezz:

Tedd fel ezt az egy kérdést: „Ez a gondolat most segít nekem, vagy bánt?” A „Lusta vagy” segít leülni tanulni? Nem. Akkor nem hasznos. Elengedheted.

Adj neki új
munkát:

Mondd neki: „Köszi, hogy féltesz. De a korholás nem segít. Ha segíteni akarsz, emlékeztess inkább arra, hogy igyak egy pohár vizet. Vagy hogy 25 perc tanulás után jár 5 perc szünet.”

Nem kell elhallgattatnod. Csak nem kell főnöknek kinevezned. Te vagy a főnök.

szívvonaéfehér

Nyugtasd meg a tested: a szorongásból le kell venni, de nem mindegy hogyan

Ez az első irány a kettő közül. A terhelés csökkentése. Mert egy riadóztatott idegrendszerrel nem lehet tanulni. Olyan, mintha egy égő házban akarnál matek házit írni. Először a tüzet kell oltani.

A kliensemmel ezt hívjuk “tűzoltásnak”. Nem oldja meg az érettségit. De ad 10 perc levegőt, hogy újra tudj gondolkodni.

Bögre takaróval

Hogy nyugtat meg, a négyzetlégzés?

belégzés

benntartás

kilégzés

kint tartás

Ismételd 4x

Ez nem ezospiri. Ez biológia. A hosszú kilégzés bekapcsolja
a paraszimpatikus idegrendszeredet. Ez a tested “nyugi,
nincs vész” kapcsolója. Üzen az agyadnak: “Ha van időm
ilyen lassan lélegezni, akkor csak nem üldöz egy tigris.
Le lehet kapcsolni a szirénát.” 1 perc alatt lemegy
a pulzusod 10–15-öt.

Befele figyelő hölgy, aki meditál és megnyugtatja magát

Gondolat-stop

Sokan mondják: “Csak állítsd le a gondolatot! Szorítsd össze az ujjad!”

A baj ezzel az, hogy ez csak elnyomás. A “ne szorongj” nem működik, ha nincs alternatíva. Olyan, mintha azt mondanád egy fuldoklónak: “Ne igyál vizet!” Oké, de akkor mit csináljak helyette?

A gondolat-stop csak akkor ér valamit, ha a 2. lépés
is megvan: az átirányítás.

STOP:

Észreveszed: “Úristen, megint a bukáson kattogok”. Megnyomod a képzeletbeli stop táblát.

Csere:

AZONNAL adsz az agyadnak egy másik, konkrét feladatot. Nem “nyugodj meg”, mert az túl tág. Hanem: “Most csak a lábam érzetét figyelem 10 másodpercig.” Vagy: “Most csak ezt az egy mondatot olvasom el, semmi mást.”

A cél nem a gondolat eltüntetése.
Az lehetetlen. A cél a figyelem izomának átkapcsolása.

gyerta

Lélegezz. Haladj lépésről lépésre.

Nem kell tökéletesnek lenned.

Elég, ha nem hagyod magad egyedül.

levél

Az érettségi olyan, mint maratont futni lábon lőtt sebbel

Ez volt a legfontosabb kép a beszélgetésből.
És azért üt, mert végre kimondja:

nem te vagy a gyenge. A helyzet embertelen.

Elvárják tőled, hogy teljesíts. Hogy koncentrálj 3x45 percig.

Közben ott van benned egy seb.

A „nem vagyok elég jó” seb.

A „mi lesz, ha csalódást okozok” seb.

És mindenki azt üvölti:

„Fuss gyorsabban! Ne törődj a fájdalommal!”

De egy vérző sebbel nem lehet maratont nyerni. Muszáj először ellátni. Leülni egy percre, bekötözni.

Ez a seb ellátása a belső munka.

És ez a következő pont.

sebesült láb, ami jelképzeli a lelki sérüléseket

Van benned egy rész, aki most fél: ő a belső gyermeked, és vele kell beszélned

Amikor szenvedsz és hallod a kritikus hangokat, olyankor
van benned egy rész, aki kiabál. Aki sír. Aki szomorú és nagyon rosszul van.

Ez nem a 18 éves, érettségi előtt álló felnőtt éned. Ez a belső gyermeked. Az a részed, aki lehet 6–8–10 éves, és most is halálra van rémülve a bizonyítványosztástól.
Neki most nem több tanulás kell. Neki biztonság kell.

Honnan tudod, hogy most ő beszél belőled?

Van 3 jel, ami szinte mindig árulkodó:

Belső gyermeket megöleli a felnőt én

A „mindig”
és „soha” szavak.

Mindig és a soha szavak használata, könnyen tud hamis képet kialakítani

A felnőtt éned tudja, hogy egy rossz érettségi nem a világvége. A gyerek éned viszont azt üvölti: „Soha nem fognak szeretni, ha ez nem sikerül!” „Mindig én leszek a béna!” A gyerekek feketén-fehéren látnak.

A tested így reagál.

A figura éppen a szívére teszi a kezét, mert érzi hogy a teste reagál a stresszre

Összeszorul a gyomrod? Gombóc van a torkodban? Remeg a kezed, mint felelés előtt másodikban? Ez nem a 18 éves tested. Ez a gyerek tested pánikreakciója.

Az aránytalan
félelem.

Tárgyilagosan nézd: egy 3-as érettségi matekból tényleg egyenlő a halállal? Nem. De a belső gyerekednek igen. Neki akkor, 8 évesen, az 5-ös jelentette a szeretetet. A 3-as pedig a „nem vagyok szerethető” ítéletet. Ezt a kódot futtatja most is.

Oké, de mit csináljak vele? Így beszélgess vele

A cél nem az, hogy elhallgattasd. Hanem hogy biztonságossá tedd neki a helyzetet.
Csukd be a szemed 1 percre, és próbáld ki:

A flnőtt én beszélget a belső gyerekkel és próbálja meghallgati

Olvasd el újra: „Biztonságban vagy velem.”
A szorongásod 80%-a ezért van. Mert ez a rész azt hiszi, egyedül kell végigcsinálnia.

„De én hülyén érzem magam ettől”

És ez teljesen rendben van.
Ha a vizualizáció nem a te műfajod,
csináld ezt:

Fogj egy papírt. Írj 3 mondatot a belső gyermekednek.

Látlak. Tudom, hogy félsz az érettségitől.

Nagyon sajnálom, hogy ezt egyedül kellett cipelned eddig.

Mostantól itt vagyok veled. Nem kell egyedül megcsinálnod. Szeretlek.

Tedd el a papírt. Ennyi. Nem kell több.

Ez nem hülyeség. Ez idegrendszeri munka.

Amikor megnyugtatod azt a rémült részt, akkor tud a felnőtt éned végre leülni tanulni. A korholás elveszi az erőt. A szeretet adja vissza.

levél

Ha mindig más mondja meg, mikor vagy elég jó, akkor sosem leszel az

Ez a második nagy téma a beszélgetésből. Nem lehet úgy teljesíteni, ha a saját megítélésedet mindig kívülre helyezed.

„Mikor vagyok sikeres?”

Ha anya azt mondja, 4-es fölött.

„Mikor tettem eleget?”

Ha a társadalom szerint bejutok egyetemre.

a lány kifele tekint a átjra, és azon gondolizik hogy innkább belső vagy külső elvárásoknak szeretne megfelelni

Ha a mérce mindig külső, akkor sosem érsz a végére.
Mert mindig lesz valaki, aki szerint többet kéne.

Külső vs. Belső mérce – mi a különbség?

KÜLSŐ MÉRCE

BELSŐ MÉRCE

„5-ös lett a matek”

„Megértettem a logaritmust,
ami tegnap még kínai volt”

„Anya büszke rám”

„Megcsináltam a szóbelit úgy,
hogy nem blokkoltam le”

„Bejutottam a Corvinusra”

„Büszke vagyok magamra,
mert nem adtam fel”

KÜLSŐ MÉRCE

BELSŐ MÉRCE

„Megértettem a logaritmust,
ami tegnap még kínai volt”

„Megcsináltam a szóbelit úgy,
hogy nem blokkoltam le”

„Büszke vagyok magamra,
mert nem adtam fel”

Miért működik, ha befelé figyelsz? Mert a saját mércédet te tudod megugrani. A másét soha.

Konkrét lépés – 5 perc este: Írd le 3 dolgot.

Mi az az egy dolog,
amit ma megtettem magamért?

Miben voltam ma jobb, mint tegnap
önmagamhoz képest?

Mi az én saját definícióm a „sikerre” ebben az érettségiben? Pl.: „Túlélni ép ésszel” – ez is teljesen legitim cél.

Ha tudsz saját vágyakat,
saját célokat kialakítani,
akkor tud működni az önszeretet.

Ha folyton csak egy lehetetlen
külső célt kergetsz, a szeretet
mindig szertefoszlik.

 

A szeretet nem jutalom.
Hanem üzemanyag

Az a legnagyobb hazugság, hogy „majd szeretem magam, ha meglesz az 5-ös”. Vagy „majd pihenek, ha felvettek”.

A szeretet nem a maraton végén vár. A szeretet az, amitől egyáltalán el tudsz indulni lábon lőtt sebbel.

Ha folyton csak bántod magad, kiégsz a rajtvonalnál.
A korholás elveszi az erőt. A szeretet adja.

Konkrét lépés:

Ma csinálj egy dolgot, ami nem „hasznos”. Ami nem visz közelebb az érettségihez. Csak azért, mert jólesik. 10 perc zene. Egy séta. Egy hívás a barátoddal. Ez nem lustaság. Ez tankolás.

Az érettségi fontos.
De te fontosabb vagy.

Záró gondolat: Beszélgessünk

önszeretet, a lány éppen megöelli önmagát

Ez a két irány: a terhelésből lejjebb venni, és közben gyógyítani azt a részed, aki fél. A légzés és az ölelés. Mindkettő kell.

Ha ezt olvasva magadra ismertél, tudd: nem vagy egyedül és nem vagy elromolva. Ez az időszak tényleg nehéz.

És a legfontosabb, hogy közben te is megmaradj.

Melyik pont érintett meg a legjobban? Írd meg kommentben. Vagy ha úgy érzed, jól jönne egy kapaszkodó, beszélgessünk.

Nem kell tökéletesnek lenned. Elég, ha nem hagyod magad egyedül.

Scroll to Top